dba belge - 0532 641 67 08
Ulaştırma Bakanlığına Entegre Kantar Programı

dba belge

T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI

Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü

DBA(Doğrulanmış Brüt Ağırlık) Konteyner Tartım ve Yetkilendirme dba Bilgi Sistemi Projesi

Firmalar Web-Servis aracılığı ile bu dokümanda ayrıntısı bulunan metotları kullanarakE-Devlet üzerinden DBA Belgelerini ekleyip, iptal etme işlemlerini gerçekleştirebilirler. E-Devlet aracılığı ile eklenmiş olan DBA Belgeleri UAB U-NET Otomasyon Sistemine kaydedilir.

Aktarılan DBA Belge lerinin UAB tarafından ay başında önceki ay aktarımı yapılan DBA belgelerinin  “DBA Belgesi Kontrol Ücreti” tahakkuku oluşturulur. Tahakkuk Bilgisi SMS aracılığı ile Firmanın belirtmiş olduğu numaraya gönderilir. Ayrıca oluşturulan tahakkuk bilgisi firma tarafından web servisler aracılığıyla da sorgulanabilir. Tahakkuk numarası ile Vakıfbank veya Ziraat bankasına ödeme yapılabilir. Ödeme yapıldıktan sonrada ödemenin UAB sistemine aktarılıp aktarılmadığı bilgisi de web servisler aracılığıyla sorgulanabilir.

İlgili firmalarca eklenmiş olan geçerli DBA Belgeleri talep eden Kıyı Tesislerinde Taşıma ve Yükleme İşlemi yapan firmalarca UAB tarafından yetkilendirmesi yapılarak E-Devlet üzerinden sorgulanarak doğrulama işlemleri yapılabilir.

DBA Sistemi,

temel veri iletişim yöntemi olarak SOAP web servislerini kullanmaktadır. Bu sayede veri alıcı taraf ile veri gönderici taraf arasında yazılım ve donanımdan bağımsız, XML tabanlı bir veri iletişimi sağlanmaktadır. Bu veri paketlerinin şekil ve yapı şartları iletilecek olan veri tipine göre detaylı olarak UAB tarafından tanımlanacak ve taraflara iletilecektir. Sağlanacak servislerin içeriği ile ilgili detaylı bilgi dokümanın devamında anlatılmaktadır.

UAB, Firmalardan gelen bağlantılara, kendi belirleyeceği kullanıcı adı ve şifre ile tek yönlü yetkilendirme kontrolü uygular. Bu yetkilendirme kontrolü, her bir veri iletişim adımında gerçekleştirilir. Kontrol sonucunun uyumsuz çıkması durumunda (kullanıcı adı veya şifre hatası…vs) herhangi bir işleme izin verilmez.

UAB, DBA sistemi

Firmalarla Web-Servis üzerinden bağlantı sağlanması çözümünü benimsemiştir. Ayrıca web servis iletişimi HTTPS protokolü üzerinden yapılacaktır.

DBA Sistemi,

Web Servis teknolojisi kullanılarak, platform bağımsız, güvenli, verimli ve tutarlı veri iletişimini sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.

Kullanılan Web Servis teknolojisi XML tabanlı veri iletimini baz alıp, donanım ve yazılımdan tamamen bağımsız bir iletişim ortamı oluşturur.

DBA Kantar Belgesi
DBA Kantar Belgesi


DBA Kantar Programı

Özet;

“Doğrulanmış Brüt Ağırlık (DBA) Belgesi”, genellikle taşıma sektöründe kullanılan bir belgedir. DBA, bir yükün ambalajı ve içeriği dahil olmak üzere toplam ağırlığını ifade eder. Bu belge, yük taşımacılığı sürecinde önemli bir role sahiptir çünkü yükün doğru bir şekilde ağırlıklandırılması, taşıma araçlarının güvenliği ve yük taşımacılığı operasyonlarının etkinliği için kritiktir.

DBA belgesi, yükün doğru bir şekilde tartılarak belgelendiği ve taşıma prosedürlerine uygun olduğunu gösterir. Bu belge, taşıma işlemlerinde kullanılan çeşitli standartlara ve düzenlemelere uygun olmalıdır. Taşımacılık sektöründeki kuruluşlar, yükün ağırlığını belgelemek ve taşıma işlemlerini yönetmek için DBA belgesini kullanırlar. Bu belge, güvenli ve düzenli bir taşıma sürecinin bir parçası olarak önemli bir rol oynar.

 

Ücretsiz Danışmanlık Hizmetimiz İçin Bizleri Arayabilirsiniz.

Call Now Button